Bankacılık Terimleri Nelerdir

0 3

Vatandaşların bankacılık ile ilgili işlemleri esnasında duydukları ve öğrendikleri bazı bankacılık terimleri vardır. Kimi bireyler bu terimlere oldukça yabancı kalabiliyorken, kimi bireyler ise aşina kalabilmektedir. Eğer bankayı sadece hesabınıza para yatırıp çekmek ya da fatura yatırmak gibi sıradan işlemler için kullanıyorsanız bankacılıkla ilgili terimlere yabancı olmanız çok doğaldır. Paranızdaki hesabınızın değer kazanması için vadeli mevzuat sistemini kullanıyorsanız, kredileri takip edip kendinize uygun olan imkanları çekiyorsanız ve profesyonel bir kredi kartı kullanıcısıysanız bilmeniz ve öğrenmeniz gereken bazı bankacılık terimleri bulunmaktadır. Bu terimlerden bazılarını aşağıda sizlerle paylaşmak istiyoruz.

A Tipi Yatırım Fonu: Hisse senedinden oluşan yatırımlarınızın fonlarını göstermekte olan bir fondur. Yerli sermayeyi korumaya yönelik planlanan ve %25’inin Türk şirketlerine ait olması koşulu olmaktadır.

Daha fazla mesaj

Açık Bütçe: Evlerimizde kullanmaya alışık olduğumuz giderlerin gelirlerden daha fazla olmasını temsil eden bir terim olan açık bütçe arada fark açılmasını yani bütçede açık oluşması anlamını taşımaktadır.

Bilanço: Kurum ve kuruluş sahiplerinin varlıklarını ve bu varlıkları hangi finans kaynaklı bir sermayeden elde ettiklerini gösteren aslında birkaç tablonun birleştirilerek tek bir tablo altında oluşturmasına bilanço adı verilmektedir.

Çapraz Kur: Parasal birikimlerini döviz üzerinden değerlendirmeye alan bireylerin bilmesi ve kullanması gereken bir terim olan çapraz kur iki adet yabancı para biriminin bambaşka bir ülkede aldığı değeri göstermesi anlamına gelmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.