Iban’den Şube Kodu Nasıl Bulunur

0 5

IBAN; herkes tarafından bankacılık işlemleri esnasında kullanılan bir kısaltmadır. Açılımı ise; International Bank Account Number olan IBAN bizim dilimize de bu hali ile girmiştir. Avrupa Birliği ülkelerin arasındaki para transferleri için ilk kez kullanılmış olup günümüzde bu işlem oldukça yaygınlaşmış bulunmaktadır.

2009 yılından beridir, finansal her türlü işlemde hem güvenilirliği hem de hızlı para akışı sağlaması nedeni ile yaygın olarak kullanılmaktadır. Günümüzde hesabı olan herkesin IBAN numarası bulunmaktadır ve kombinasyonlar olarak oldukça farklıdır birbirleri ile bağlantısı bulunmamaktadır. Para transferleri işlemlerinin en güvenilir olanı ve en pratik olanı olarak bilinmektedir.

Daha fazla mesaj

Daha önceden hesaplar arası para gönderim işlemlerinde oldukça hatalı işlemler yapılmakta idi. Fakat IBAN numarasını girdiğiniz kişinin bir sonraki adımda kimlik bilgilerinin bir kısmı otomatik olarak ekranda çıkmaktadır ve teyit gerekmektedir. Böylece para gönderen taraf gönül rahatlığı ile bu işlemi gerçekleştirmektedir. IBAN’dan şube kodu bulma konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. IBAN numaraları ülkemizde 26 haneden oluşmaktadır.

TR ile başlamakta olan IBAN numaralarının başında 2 haneli kontrol basamağı bulunmaktadır. Kontrol basamaklarının yanındaki 5 hane ise banka kodu olarak verilmektedir. Ardından gelen 1 hane ise Rezerv alanı olarak ortaya çıkmaktadır. Geriye kalan 16 hane ise hesap numarası olarak bulunmaktadır. Görüldüğü gibi IBAN numarasının içerisinde numaralar ve işlevleri farklı şekillerde kombine edilerek gizlenmiştir

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.