Kredi Notu Kaç Olmalı

0 5

Kredi notu; kişilerin bankalar açısından düzenli ödemeler gerçekleştirilip gerçekleştirilememesine göre verilen bir orandır. Bu oranı etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Örneğin; kişi aldığı krediyi tam ve zamanında ödüyor mu?

Daha fazla mesaj

Kredi kartı borçlarını son ödeme tarihi gelmeden yatırıyor mu? Hesapları eksi bakiyelerde seyrediyor mu? Gibi birçok farklı faktöre göre hesaplanmaktadır. Kredi notları ülkemizde en düşük 500 ve en yüksek 1900 olarak derecelendirilmekte olup çeşitli isimler ile de kategorize edilmektedir. Bu kategorileri sıralamak gerekirse; en riskli, riskli, az riskli, normal, iyi ve süper olarak sıralandırılmaktadır. Genel olarak kredi notunun ortalaması ülkemizde 1400 puan olarak ölçülmüş bulunmaktadır.

  • 0 – 500 arası : En riskli kredi notu grubudur. Hiçbir bankada kredi kartı ve kredi işlemleri gerçekleştiremeyecek olan hakkında yasal işlemler başlatılmış olan kişilerdir.
  • 800 – 1100 arası : Az riskli kredi notu grubudur. Kefil ve ipotek kullanarak kredi almaları mümkündür.
  • 1100- 1400 arası : Normal ve iyi kredi notu grubudur. Bu kişiler kendilerine uygun tutarlarda istedikleri krediyi kullanabilmeleri mümkündür.
  • 1400 ve üzeri puan : Süper olan kredi notu grubudur. Bu kişiler uzun vade ve düşük faiz imkanları ile istedikleri miktarda kredileri rahatlıkla kullanabilmektedirler. Borçlarına en sadık müşterilerdir ve her zaman borçlarını zamanında ödeyen aksatmayan kişilerden oluşan gruptur. Bu nedenle tüm bankalarda rahatlıkla işlem yapabilmektedirler.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.